Search
Generic filters
Search
Generic filters

Przygotuj swoje krowy na nadchodzące lato

Żaden żywy organizm nie jest obojętny na wysokie temperatury panujące latem, a co dopiero tak ciężko pracujący jakim jest organizm krowy, dającej w szczycie laktacji nawet ponad 50 litrów mleka dziennie.
Dla poprawienia komfortu termicznego krów zalecamy montowanie w oborach mieszaczy powietrza lub wentylatorów, które rozwiążą większość problemów na fermach mlecznych w upalne dni. W ofercie dostępne są trzy rodzaje wentylatorów. Duży wentylator Blattin Cooler o wymiarach 1,4 x 1,4 m, idealny do nowych obiektów, średni Blattin Cooler Midi o wymiarach 1 x 1 m oraz najmniejszy, doskonale sprawdzający się w niskich oborach starego typu – Blattin Cooler Mini o wymiarach 0,8 x 0,8 m.

Przed nami lato, a my stoimy przed dużym wyzwaniem jakim jest zapewnienie naszym zwierzętom jak najlepszych warunków ograniczających stres cieplny. Spróbujmy pomóc zwierzętom, i sobie, wytrzymać z wysoką temperaturą w oborze. Tym bardziej, że inwestycja w zakup dobrego wentylatora szybko się zwraca.

Przeliczmy: przy stadzie 50 krów i upałach rzędu 25˚C w ciągu jednego dnia tracimy ok. 200 litrów mleka, co daje stratę w wysokości ok. 275 zł. Już po niecałym tygodniu upałów zwraca nam się koszt zakupu jednego wentylatora.

 

Nie liczymy tu innych strat, związanych z negatywnym wpływem stresu cieplnego a wywołanych np. problemami ze skutecznym zacielaniem czy też upadkami spowodowanymi zawałem.

Choć warto pamiętać, że upadek dobrej sztuki będącej w szczycie laktacji spowodowany zawałem to strata w wysokości ok. 6 000 PLN netto.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook