Search
Generic filters
Search
Generic filters

Jak zapewnić najlepsze warunki przechowywania kiszonki w silosie?

O jakości kiszonek decyduje nie tylko jakość zebranego materiału, na którą wpływa między innymi faza rozwojowa, w jakiej znajdują się roślinny w momencie cięcia. Aby proces kiszenia czyli konserwacji pasz objętościowych, przebiegał prawidłowo należy zadbać o właściwy sposób przechowywania. Zapewnienie kontrolowanych warunków beztlenowych dla fermentacji bakteryjnej pozwala na obniżenie pH i uzyskanie najwyższej wartości pokarmowej zakiszanego materiału.

Wśród preparatów wspomagających konserwację kiszonek dostępnych na rynku znaleźć można wiele propozycji. Linia produktów Blattisil to preparaty bakteryjne i chemiczne najwyższej jakości, które sterują procesem zakiszania oraz chronią zakiszaną masę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Zastosuj preparaty bakteryjne Blattisil poprawiające wartości odżywcze i konserwację kiszonek, aby uzyskać większą wydajność mleka z 1 kg paszy. Precyzyjna aplikacja środka konserwującego jest tak samo ważna jak rodzaj dodatku. Do prawidłowego dozowania bakteryjnych dodatków do zakiszania stosowane są m.in. proste aplikatory do samodzielnego montażu, które możesz otrzymać przy zakupie dodatków Blattisil tylko za 1 zł. Zapytaj o szczegóły promocji naszych doradców żywieniowych.

Odpowiednio mocne i równomierne ugniecenie zakiszanej masy w silosie i pryzmie sprawi, że proces fermentacji będzie przebiegał w warunkach beztlenowych. Dobry sposobem na dociążenie ciągnika ubijającego materiał jest zamontowanie specjalnego stalowego walca.

Zastosowanie walca Blattin Silo-Walec sprawia, że ciągnik ma do wykonania mniejszą ilości przejazdów co ogranicza koszty, związane z krótszym czasem pracy ciągnika jeżdżącego po silosie i zużyciem paliwa.

 

Prawidłowo ubity materiał musi być odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem powietrza i wody. Właściwe przykrycie silosu chroniące kiszonkę to zabezpieczenie jej folią podkładową i folią właściwą. Zastosowanie folii podkładowej skuteczniej powstrzymuje dopływ powietrza po otwarciu. Folia ta jest lżejsza i bardziej elastyczna dlatego lepiej przyciąga i dopasowuje się do nierówności silosu. Przezroczysta folia, chroni również kiszonkę w obrębie ścian bocznych silosu i uniemożliwia dostanie się wody oraz powietrza w miejscach styku kiszonki ze ścianą silosu.

Na folię zaleca się stosowanie dodatkowego obciążenia w postaci siatki ochronnej i specjalnych worków wypełnionych żwirem lub piaskiem. Zapewnia to odcięcie dopływu powietrza, zabezpiecza przed wsiąkaniem wody opadowej, gradem i ptakami oraz gwarantuje uzyskanie kiszonki najwyższej jakości. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą folii i siatek dostępnych w ofercie Blattin.

 

Do wybierania kiszonki z silosu lub pryzmy, po zakończeniu procesu zakiszania, zaleca się stosowanie wozu paszowego ze specjalnym frezem. Doskonale z tym zadaniem poradzi sobie wóz z poziomym systemem tnąco-mieszającym Blattin King serii WT.

 

Frez wycina kiszonkę pozostawiając idealnie równą i zbitą ścianę bez naruszenia struktury kiszonki dzięki czemu nie dochodzi do jej napowietrzenia i psucia.

 

Udostępnij

Share on facebook
Facebook