Search
Generic filters
Search
Generic filters

Jak zapobiegać anemii cieląt?

mgr inż. Wojciech Suchodolski – kierownik działu bydło

Pierwsze dni, a nawet godziny po urodzeniu, mają niezmiernie ważne znaczenie dla uzyskania wysokiego statusu zdrowotnego cieląt. Sposób postępowania i gospodarka dobrej jakości siarą jest już ogólnie znaną praktyką w wysokowydajnych stadach krów mlecznych.

Czy sama siara wystarczy?

Należy jednak pamiętać, że nawet wzorowe odpajanie cieląt dobrej jakości siarą, a tym samym dostarczenie odpowiedniej ilości immunoglobulin, nie daje nam gwarancji wysokiej ich zdrowotności. Dzieje się tak dlatego, że rodzą one się niskim poziomem żelaza, a w składzie siary tego brakuje mikroelementu.

Żelazo, jak powszechnie wiadomo jest nieodzownym elementem syntezy hemoglobiny niezbędnej do zaopatrzenia i transportu tlenu w organizmie. Niedobór tego pierwiastka powoduje zaburzenia produkcji krwi, a tym samym zwiększa ryzyko występowania chorób, zwłaszcza u nowo narodzonych cieląt.

W następstwie powoduje to anemię, której skutkami są m.in. małe przyrosty dobowe, podatność na infekcje, gorszy apetyt czy nawet niewydolność oddechowa. Zalecenia mówią o zapotrzebowaniu u cieląt na poziomie 100 mg żelaza na dobę (20 mmol/l badanej krwi). Aby uzyskać ten poziom wymagana jest dodatkowa suplementacja tego składnika.

Powstaje jednak pytanie, jak to zrobić, gdy mamy do czynienia z nowonarodzonym organizmem?

Źródło żelaza i nie tylko

Naszą odpowiedzią jest przygotowane wsparcie dla budowy silnego systemu odpornościowego cieląt. Blattisan Immunosan (6667 mg Fe/1kg) to prosta a zarazem skuteczna forma dostarczenia łatwo przyswajalnego żelaza, której celem jest zapobieganie wystąpienia anemii u tych zwierząt.

Wygodna forma tubostrzykawki (15 ml) zawiera nie tylko żelazo, ale również probiotyki. Mają one na celu zasiedlenie flory jelitowej bakteriami kwasu mlekowego, co w znaczny sposób ogranicza ryzyko występowania biegunki.

zapobieganie anemii cielątPreparat Blattisan Immunosan  podaje się w dwóch dawkach – bezpośrednio po urodzeniu a następnie w ciągu 24 godzin. Gwarantuje on pokrycie zapotrzebowania na żelazo, eliminując zagrożenie anemii a dodatkowo poprawia dobowe przyrosty oraz witalność zwierząt.

Preparaty mlekozastępcze

Należy również zaznaczyć, że dobrym sposobem na suplementację żelaza u cieląt są również wysokiej jakości preparaty mlekozastępcze stosowane w odchowie cieląt.

Wszystkie preparaty mlekozastępcze linii Blattina Lac zawierają w swoim składzie 100 mg/kg żelaza w formie chelatowej. Determinuje to ich wysoką jakość, a tym samym wysoki status zdrowotny odpajanych osesków.

Pamiętajmy, że zaległości w odchowie cieląt nie nadrobimy w późniejszych etapach życia, a odchów cieląt zawsze trzeba traktować jako inwestycję w przyszłą wydajność i długowieczność.

 

Udostępnij

Share on facebook
Facebook