Właściwe zabezpieczenie kiszonki przyczynia się do prawidłowego i pożądanego przebiegu procesów fermentacyjnych. Zapewnia odcięcie dopływu powietrza, zabezpiecza przed wsiąkaniem wody opadowej i gwarantuje uzyskanie kiszonki najwyższej jakości.
Jak zabezpieczyć kiszonkę w 4 prostych krokach?
Silos napełniamy równomierne od jego ścian do środka oraz mocno ubijamy materiał. Po ubiciu zostaje tylko przykrycie silosu folią i poprawne jej zabezpieczenie przed wiatrami. Optymalnym jest stosowanie dwóch foli: foli kiszonkarskiej podkładowej (transparentnej), o grubości 0,4 µm, przylegającej bezpośrednio do zakiszanego materiału oraz foli właściwej, na którą nakładamy siatkę ochronną oraz worki obciążające.
Zacznijmy od początku…
1. Folia podkładowa (transparentna) to folia przezroczysta wykonana z polichlorku winylu, dzięki czemu jest elastyczna, wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne. Co więcej, jest odporna na działanie promieniowania UV, jak również temperatury ujemne – do -30°C.
Dzięki ułożeniu folii bezpośrednio na górnej warstwie roślin, uzyskujemy lepsze przyleganie do zakiszanej masy, a to z kolei zapobiega tworzeniu się pęcherzyków powietrznych między folią, a kiszonką. Dodatkowo doskonale chroni kiszonki przy ścianach bocznych, jak i w miejscach ich styku z silosem.
2. Po zastosowaniu folii podkładowej przychodzi czas na folię kiszonkarską. Stosując czarno-białą zwiększamy wydajności silosu. Obie strony folii są odporne na promieniowanie UV, ale należy pamiętać, że biała warstwa powinna zostać położona zewnętrznie. W ten sposób odbija promienie słoneczne i redukuje temperaturę wewnątrz pryzmy. Powstają dzięki temu korzystniejsze warunki zakiszania.
Prawidłowe przykrycie ogranicza dostęp powietrza i wody, zmniejsza ryzyko zepsucia kiszonki, zmniejsza straty powstającego CO2 oraz utrzymuje wartość odżywczą kiszonki.
Coraz częściej stosowane są folie 2w1 będące połączeniem folii podkładowej i kiszonkarskiej, które pozwalają skrócić czas pracy o połowę. Przy zastosowaniu tego rozwiązania, podczas okrywania silosu folia podkładowa nie zsuwa się, gdyż jest zintegrowana z warstwą folii okrywowej. Ponadto dzięki temu, że obie warstwy folii rozkładane są podczas jednej czynności, zmniejsza się ryzyko rozerwania folii podkładowej.
3. Następnie, aby zapobiec powstawaniu w folii dziur tworzonych przez ptactwo oraz inne zwierzęta, warto zastosować siatkę ochronną. Dzięki wykonaniu z polietylenu doskonale sprawdza się na świeżym powietrzu. Jednocześnie zabezpiecza nie tylko przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale także przed wiatrem, gradem oraz tworzy osłonę przed deszczem i mrozem.
4. Na końcu, aby zapewnić pełne uszczelnienie silosu oraz oraz zabezpieczyć folię i siatkę przed przesuwaniem, umieszczamy na nich worki obciążeniowe, które raz napełnione piaskiem lub żwirem mogą być wielokrotnie wykorzystywane.
W przypadku pryzmy worki można szybko i wygodnie zamocować za pomocą specjalnych taśm z hakami.