Dlaczego należy zwalczać muchy?
Muchy już tylko poprzez swoją uciążliwą obecność wywołują niepokój u zwierząt, zakłócając warunki normalnego rozwoju. Ponadto z uwagi na przenoszenie chorób (np. salmonelli, MKS, dyzenterii) stale zagrażają zdrowiu. Konsekwentne zwalczanie much jest więc pierwszym krokiem do zminimalizowania ryzyka chorób.
Jak to wygląda w liczbach?
– opróżnianie jelit powodujące przenoszenie chorób – co 5 minut
– 250 biliardów jaj/rok
Dorosła mucha jak wierzchołek góry lodowej
15-20% populacji much dostrzega się w postaci dorosłych osobników. 80-85% żyje w postaci jaj i larw w ukryciu, w miejscach gdzie składane są jajka, w gnojownicy, ściółce itp.
Skuteczne zwalczanie much obejmuje zwalczanie much oraz ich larw.
Zwalczanie różnych stadiów rozwojowych — larw i osobników dorosłych — ma istotne znaczenie dla skuteczności podejmowanych działań. Tylko działanie kompleksowo na larwy i dorosłe muchy przenosi najlepsze efekty. Zaleca się stosować połączenie bardzo skutecznych i wydajnych preparatów DESINTEC® AnoEx lub DESINTEC® NeoEx, przeciw dorosłym muchom, oraz DESINTEC® CyroEx przeciwko larwom, które oferuje firmy Blattin Polska.
„Lądowiska” dla much
Aby skutecznie zwalczać muchy w zasiedlonych budynkach inwentarskich warto zastosować tzw. „lądowiska” dla much. Jest to żółto-czerwony arkusz papieru, na który nanosi się
preparat DESINTEC® AnoEx lub DESINTEC® NeoEx, według informacji zawartej w instrukcji. Substancje wabiące oraz atrakcyjne kolory „lądowiska” skutecznie przyciągają muchy. „Lądowiska” dla much można zawiesić w budynkach inwentarskich, w których brak odpowiednich ścian do spryskania, np. nad automatami paszowymi, lub na ścianach, na których żółtawe zabarwienie DESINTEC® NeoEx jest niepożądane.