Przez lata wiele pytań nurtowało hodowców chcących zwiększyć produkcyjność, zdrowie i rozród krów mlecznych. Dziś już wiemy, że odpowiednie zbilansowanie aminokwasów pozwala wykorzystać w pełni potencjał produkcyjny tych zwierząt.
Czy krowa mleczna potrzebuje aminokwasów w dawce pokarmowej?
W obecnych czasach, przy wysokich cenach surowców białkowych oraz spadku cen mleka, skupienie się na zwiększeniu ilości produkowanego mleka, zwiększeniu suchej masy oraz redukcji drogich surowców białkowych staje się jeszcze bardziej uzasadnione niż dotychczas. Zwrócenie uwagi na żywienie „białkowe” może być dla producentów mleka jednym ze sposobów zwiększenia wydajności oraz poprawy parametrów mleka, jak również kontroli kosztów związanych z żywieniem, przy jednoczesnym zwiększeniu wykorzystania azotu z dawki pokarmowej oraz zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska.
Krowy nie potrzebują białka. Swoje zapotrzebowanie opierają na poszczególnych aminokwasach, które następnie syntetyzują w określone białko, np. “białko mleka”. Białka zbudowane są z kombinacji 20 aminokwasów. Gdy białko dostaje się do organizmu krowy, rozkładane jest do azotu oraz poszczególnych aminokwasów. Powstały azot oraz aminokwasy absorbowane są przez mikroflorę żwacza, stąd istnieje potrzeba zastosowania w dawkach aminokwasów chronionych przed rozkładem w żwaczu.
Dlaczego aminokwasy podawane krowie mlecznej muszą być chronione?
W celu poprawienia efektywności, dawka powinna wprowadzać adekwatną ilość aminokwasów, które potrzebują krowy. Gdy tylko jeden z aminokwasów staje się limitujący, czy inaczej rzecz ujmując, jednego z nich brakuje względem zapotrzebowania, potencjał produkcyjny stada staje się nie w pełni wykorzystany. Dotychczas, trochę podświadomie, aby sprostać zapotrzebowaniu krów na poszczególne aminokwasy, stosowało się wyższe poziomy białka ogólnego w dawkach. Było to jednak działanie nieprecyzyjne, kosztotwórcze oraz wprowadzające wysokie ilości niewykorzystanego azotu do środowiska, a więc i nieekologiczne. Dziś z pomocą przychodzą produkty zawierające aminokwasy chronione przed rozkładem w żwaczu.
Badania w Stanach Zjednoczonych , jak również obserwacje terenowe z polskich ferm stosujących od dawna bilansowanie aminokwasów wykazały, iż żywienie oparte na chronionych aminokwasach przynosi benefity pod względem zwiększonej produkcyjności, lepszej zdrowotności oraz rozrodu. W większości polskich dawek, pierwszym limitującym aminokwasem jest metionina, a jej niedobór obserwuje się w 99% stad.
Precyzyjne żywienie, oparte na poszczególnych aminokwasach wymaga nowoczesnych rozwiązań oraz produktów, które będą w stanie wykorzystać w pełni potencjał produkcyjny stada.
Który preparat aminokwasów chronionych stosować?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje chronionej metioniny. Pierwszy z nich, zastosowany w produkcie Blattin Meta Blend jest metioniną otoczkowaną polimerem, który nie rozpuszcza się w płynie żwacza, ale „pęka” w środowisku kwaśnym trawieńca. Uwolniona metionina jest gotowa do wchłonięcia w jelicie cienkim.
- Uzupełnia niedobory metioniny dostępnej w jelicie cienkim
- Podnosi poziom białka w mleku
- Pozytywnie wpływa na wydajność mleka
- Stymuluje funkcje wątroby
- Poprawia zdrowotność oraz parametry rozrodu
Drugi rodzaj to preparat, który w około 50% wchłania się w żwaczu, a w 50% jest metioniną dostępną dla mikroorganizmów w żwaczu lub podlega przemianom w żwaczu do lotnych kwasów tłuszczowych, mając pozytywny wpływ na fermentację żwaczową, dzięki zastosowaniu aktywnych drożdży. Do takich produktów należy niewątpliwie Blattin Meta Aktiv.
- Uzupełnia niedobory metioniny dostępnej w jelicie cienkim
- Podnosi poziom białka w mleku
- Podnosi poziom tłuszczu w mleku
- Pozytywnie wpływa na wydajność mleka
- Stymuluje mikroflorę żwacza
Skuteczność obydwu rodzajów preparatów w dostarczaniu wymaganej dawki metioniny jest bardzo wysoka i decyzja o wyborze wynika przede wszystkim z oczekiwanych rezultatów. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z doświadczonym doradcą w zakresie żywienia krów.
Podsumowanie
Zabieg ograniczenia ilości białka w dawce, a tym samym dążenie do bardziej precyzyjnego żywienia, opartego na odpowiednim zbilansowaniu aminokwasów, może znacząco poprawić zdrowotność stada oraz wskaźniki reprodukcyjne. Poprawia również parametry mleka, oraz wykorzystanie azotu.