Search
Generic filters
Search
Generic filters

Co zadecydowało o sukcesie fermy Mlekoland?

W ramach cyklu reportaży “Żywienie z Blattin” byliśmy z kamerą w miejscowości Przecza (woj. opolskie) na fermie bydła mlecznego Mlekoland Sp. z o.o., która współpracuje z naszym doradcą żywieniowym od początku swojego istnienia. 

Gospodarstwo liczy około 1.000 ha powierzchni, z czego połowa przeznaczona jest na uprawę zbóż, 300 ha na uprawę kukurydzy, a 200 ha stanowią użytki zielone jednoroczne.

Ferma istnieje od 2002 roku. W chwili obecnej utrzymuje około 400 szt. krów oraz 600 szt. młodzieży i jałówek. Jest to duże stado, które w rankingach na Opolszczyźnie i w rankingach krajowych wielokrotnie było na pierwszym miejscu w swoich grupach.

– Od początku ferma współpracuje z firmą Blattin. – mówi Paweł Brychcy, zootechnik i kierownik gospodarstwa. – Doradcą żywieniowym jest Pan Zbigniew Pustuła. Wszystkie dawki pokarmowe dla krów dojnych przygotowywane są przez firmę Blattin. Nasze spotkania wyglądają jak audyt. Staramy się również korzystać z doświadczeń innych firm, ale wszystko jest zawsze konsultowane z naszym żywieniowcem i staramy się działać tak, żeby informacja przebiegała płynnie – dodaje kierownik. –

Co zadecydowało, że to stado jest tak wysoko w rankingach?

 

– Przede wszystkim rozpoczęło się to od bardzo dobrej genetyki, sprowadzonej zza granicy – mówi Zbigniew Pustuła, doradca żywieniowy. – Od początku właściciele podejmowali bardzo śmiałe decyzje m.in. o dużym udziale seksowanego nasienia. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ gospodarstwo co roku ma bardzo duże nadwyżki jałowic cielnych bądź pierwiastek, które z dużym sukcesem sprzedaje w Polsce i Ukrainie.

Jako Blattin, czujemy się bardzo odpowiedzialni za materiał, który jest kiszony w silosach dla tego gospodarstwa. Dawki pokarmowe są oparte przede wszystkim na trawie oraz kiszonce z kukurydzy, ale szukamy także różnych alternatywnych źródeł białka czy produktów ubocznych z przemysłu. Bardzo dobrze się one sprawdzają nawet w bardzo dużych dawkach, bo ok. 6-8 kg w TMR dla krów z pierwszej grupy. W efekcie podniosły nam mleko – oczywiście pilnujemy parametrów tego mleka.

Ponadto od 20 lat dawka jest cały czas uzupełniana naszymi najlepszymi mieszankami mineralnymi. Jest to związane z tym, że wydajność stada zbliża się do 12.000 l mleka rocznie. Od początku proponujemy nasz najlepszy premix dla krów w laktacji – Blattin Super Premium, dla młodzieży i jałówek o niższej wydajności – Blattin M92, a dla jałowic i młodzieży dorastającej Blattin MX 1. Są to produkty, które proponujemy dla dobrych stad.

Warto zwrócić uwagę również na to, że dla tych krów najbardziej sprawdzają się legowiska na słomie. Ponadto 20 lat temu budowano jeszcze obory, które miały dwa rzędy legowisk do stołu paszowego, co nie powoduje tak dużej konkurencji przy stole paszowym.

Dostęp do stołu paszowego oraz wysokie pobranie suchej masy przedkłada się na wydajność oraz kondycję stada, z którą nigdy nie było problemów, co sprawia, że jest to jak najbardziej trafiona inwestycja – podkreśla Zbigniew Pustuła.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z fermy Mlekoland reportaż

Udostępnij

Share on facebook
Facebook