Z myślą o zdrowiu i wygodzie zwierząt

 

Coraz wyższe wymagania jakościowe stawiane przez przetwórców mleka, powodowane nie tylko żądaniami konsumentów ale i sieci handlowych, szukających wyrobów mleczarskich o wysokiej jakości i przedłużonej przydatności do spożycia, stawiają przed producentami mleka szczególnie trudne wyzwania. Powodem owych wyzwań są również potrzeby dorównania standardom jakościowym mleka surowego, obowiązującym w krajach należących do Unii Europejskiej.

 

Wychodząc naprzeciw tak wysokim oczekiwaniom, hodowcy bydła mlecznego coraz częściej decydują się na dalekosiężne inwestycje, związane z produkcją mleka przeznaczonego na sprzedaż. Jednym z takich hodowców jest pan Przemysław Najdziński prowadzący wraz z żoną Marleną gospodarstwo rolne w Mesznej (gmina Słupca). Państwo Najdzińscy są właścicielami pięćdziesięcio hektarowego gospodarstwa, którego działalność ukierunkowana jest właśnie na produkcję mleka. 28 lipca 2013 roku w ich gospodarstwie otworzono nowoczesną oborę hodowlaną. Budynek ma 66 metrów długości, 25 metrów szerokości i posiada 94 stanowiska dla bydła. W nowo otwartym obiekcie zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak:

  • ruszta dla bydła z wydzielonymi legowiskami,
  • szeroki ganek paszowy
  • regulowana wysokość rolet okiennych
  • szeroka kalenica pozwalająca na kontrolowanie mikroklimatu, a także naświetlenia
  • hala udojowa typu „rybia ość” pozwalająca na dojenie 14 sztuk bydła jednocześnie
  • automatyczne mierniki ilości udojonego mleka, pozwalające na stałe ocenianie kondycji krów.

Nowa obora powstała z myślą o zdrowiu i wygodzie zwierząt, a także lepszej organizacji pracy związanej z hodowlą bydła mlecznego – mówi młody gospodarz.

Na uroczyste otwarcie obory przybyli liczni goście. Należeli do nich przedstawiciele PFHBiPM, Mleczarni Konin, WODR, władze gminne, wykonawca inwestycji,  przedstawiciele firmy wyposażającej obiekt, doradca żywieniowy firmy Blattin Polska, Marcin Marczewski, żywiącej stado państwa Najdzińskich oraz inni zaproszeni goście. Uroczystość poprowadziła pani Wioletta Podlewska - zootechnik Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Nowy obiekt inwentarski został poświęcony przez księdza proboszcza Zenona Kozłowskiego, po czym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi symbolizujące oficjalne otwarcie obory. Przybyli goście mieli okazję dokładnie obejrzeć obiekt, a także porozmawiać z właścicielami na temat zrealizowanej przez nich inwestycji. Po części oficjalnej odbyła się część mniej oficjalna, na której wszyscy zaproszeni goście wspaniale się bawili. Państwu Najdzińskim życzymy dalszych sukcesów i kolejnych udanych przedsięwzięć.

 

Marczewski Marcin
Blattin Polska

 

 

powrót>>

Vilomix LP Standard 2,5%