Aby teoria łączyła się z praktyką

 

Dnia 6 listopada 2014 roku w Stawiszynie (woj. wlkp), odbyło się szkolenie weterynaryjne dla doradców żywieniowych firmy Blattin, dotyczące chorób i problemów, które najczęściej możemy spotkać na polskich oborach. Szkolenie poprowadził lek. wet. Sylwester Michalski, kierujący Lecznicą Dla Zwierząt S.C. Michalscy.

 

 

Spotkanie podzielone zostało na dwie części: teoretyczną w formie wykładowej oraz praktyczną, która odbyła się na fermie bydła mlecznego.

W części teoretycznej omówiono poszczególne jednostki tematyczne tj.: paratuberkuloza, czyli przewlekłe wyniszczające rozrostowe zapalenie jelit; IBR/IPV czyli zakaźne zapalenie nosa i tchawicy oraz otręt bydła; BVD-MD czyli wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych; przemieszczenie trawieńca, pobieranie treści żwacza, drenching oraz badanie ciał ketonowych i mocznika u krów. Podczas szkolenia lek. wet. Sylwester Michalski zwracał uwagę na zależność warunkującą sukces hodowcy bydła mlecznego – a mianowicie kooperację między hodowcą, doradcą żywieniowym i lekarzem weterynarii. Bez ścisłej współpracy tych trzech osób żadna ze stron nie będzie zadowolona. Hodowca musi obserwować, ale też słuchać głosu doradców tłumaczył Michalski.

 

Po zakończonej części teoretycznej, doradcy żywieniowy wraz lekarzem udali się na pobliskie gospodarstwo rolne Państwa Anny i Włodzimierza Cailer, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego, gdzie odbyły się zajęcia praktyczne. W tej części szkolenia wykonywano drenching za pomocą sondy dożwaczowej, aplikowano bolusy dożwaczowe, pobierano i badano treść żwacza, pobierano krew i wykonywano badania w kierunku oznaczenia poziomu glukozy i ciał ketonowych we krwi, badano również ciała ketonowe w mleku i moczu.

Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Annie i Włodzimierzowi Cailer za wyrażenie zgody na przeprowadzenie zajęć praktycznych we własnym gospodarstwie.

Autor: Dawid Goral, Doradca Żywieniowy Blattin


Więcej na temat szkolenia będzie można przeczytać na łamach czasopisma Hoduj z Głową bydło. Tymczasem zachęcamy do krótkiej relacji internetowej i galerii zdjęć:

artykuł http://www.hodujbydlo.pl/index.php?switch=wartowiedziec&itemid=3542

galeria zdjęć http://www.hodujbydlo.pl/index.php?switch=galeria&action=show_images&gal_id=598

 

 

powrót>>

Blattipollo DJ 1 bez GMO
Teraz mieszanka pełnoporcjowa dla niosek Blattipollo DJ 1 dostępna w wersji bez GMO!